3215586. DIETER RAMS. Vitso. SDR+ '606' hyllsystem, 42 st.
SDR+ hyllsystem '606' av Dieter Rams för Vitsö. Tyskland, design från 1960-talet. 38 delar, aluminium, målad silvergrå.
Består av:
10 väggskenor, ca. Höjd 200 cm
16 metallhyllor, ca. B 66 cm x D 30 cm
2 metallhyllor, ca. B 66 cm x D 37 cm
2 tidningsbrickor, ca. B 66 cm x D 37 cm
6 bokstöd, ca. H 11 cm x D 21 cm
5 metallbehållare med lock som mäter H 39,5 cm x B 65,5 cm x D 35,5 cm
1 lådenhet i trä och metall, 3 lådor, à H 39,5 cm x B 65,5 cm x D 35,5 cm
diverse skruvar och anslutningar. Nyckel tillgänglig.
Tecken på slitage är närvarande. Repor på platser.
Består av: