FRIEDRICH PERLBERG. Stormig surf på Skottlands kust.
321361. FRIEDRICH PERLBERG. Stormig surf på Skottlands kust.
Friedrich Perlberg (24.04.1848 Nürnberg - 14.02.1921 München); i detta parti ett litet verk på kartong, signerad F. Perlberg längst ner till vänster. Motivet visar stormig surf på den skotska kusten, handskrivet a tergo. Färgpaletten på vyn som visas under fullmåne består huvudsakligen av mörka nyanser av blått, svart och vitt. Dating från slutet av 1800-talet, presenteras i originalram. Mått ca. Ram 38 x 26,5 x 5,5 cm/Tavla 23 x 11,5 cm.