VERONICA CORNILS-BERG. "Zen", koppar på plexi, monogramsignerad.

3210525. VERONICA CORNILS-BERG. "Zen", koppar på plexi, monogramsignerad.

PROVENIENS: Galleristen Birgitta Schmutz (1941-2023) som började sin bana i Manhattan Beach, USA på 1960-talet där hon sålde konstglas från bl a Orrefors och Kosta. På 1970-talet flyttade hon till Sverige, och arbetade i flera butiker för konstglas varefter hon öppnade sitt eget galleri, Galleri Glas Ett, på Strandvägen och senare på Karlavägen i Stockholm. Hon ordnade även utställningar på Hässelby slott, hos Galleri Doktor Glas och på Reijmyre glasbruk. Birgitta brann för oetablerade glaskonstnärer och var nyfiken på tillverkningstekniker och nya uttryck. Hon älskade färg.

Mått ca 17.5x17.5cm.

Plexi lös i ram.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått ca 17.5x17.5cm.

Plexi lös i ram.

Antal besök: 530