SABEL, med stålbalja, artilleriet, Tyskland, 1900-talets första hälft.

320784. SABEL, med stålbalja, artilleriet, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Klingans längd ca 86 cm, total längd exkl balja 100 cm. Enligt märkning på klingan; 3, Garde Feld. Artillerie Regiment.

Omfattande slitage, skador, anlupen, trådlinding på kavel saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 193