320784. SABEL, med stålbalja, artilleriet, Tyskland, 1900-talets första hälft.
Klingans längd ca 86 cm, total längd exkl balja 100 cm. Enligt märkning på klingan; 3, Garde Feld. Artillerie Regiment.
Omfattande slitage, skador, anlupen, trådlinding på kavel saknas.