320768. BÅTVENTIL, mässing och glas, 1900-talets första hälft.
Rund form. Öppningsbart fönster med gångjärn, låsbart genom gängfunktion.
Glasets diameter 25 cm.
Totaldiameter ca 39 cm.
Bruksslitage, fläckar/beläggningar, skador samt buckla på baksida.