Ernst Tannert. ”Niederrheinlandschaft”, ca 1900, signerad fram vänster (E. Tannert), olja på duk
Mått: 70 x 94 cm (höjd x bredd)
Ernst Tannert (*1865 i Düsseldorf), Düsseldorf figur, djur- och landskapsmålare,
1888-1894 Studerade bland annat vid AK Düsseldorf under Eugen Dücker.
Mycket bra tillstånd av bevarande. Inramad.