ERNST TANNERT. ”Nedre Rhen Landskap”, skylt. E. Tannert, cirka 1900.

320271. ERNST TANNERT. ”Nedre Rhen Landskap”, skylt. E. Tannert, cirka 1900.

Ernst Tannert. ”Niederrheinlandschaft”, ca 1900, signerad fram vänster (E. Tannert), olja på duk

Mått: 70 x 94 cm (höjd x bredd)

Ernst Tannert (*1865 i Düsseldorf), Düsseldorf figur, djur- och landskapsmålare,
1888-1894 Studerade bland annat vid AK Düsseldorf under Eugen Dücker.

Mycket bra tillstånd av bevarande. Inramad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 5 507