Tillverkar bl.a Bing & Gröndahl och Kunglig Dansk.
Höjd 4,5 - 12 cm.
Meissen-figur, höjd 8 cm.
Dockhuvud märkt LM, F, samt H 1,5.
Sittande flicka i målat stengods med otydlig signering.
Bruksslitage, dockhuvud med spricka, meissen-figurin med två nagg.
Höjd 4,5 - 12 cm.
Meissen-figur, höjd 8 cm.