1945 1975, sju original-litografier tryckta från sten hos Rolf Jansson lito, signerade och numrerade 64/350, ramade med yttermått 41x52 cm
Bestående av ; Sven Erixson: Skidutflykt, L Gram: Gisela, H Lindberg: Gamla Kattendijk Dok, S Mörner: Vision, K-A Pehrson: Den gode Henrik, L Rodhe: Utanför vägen, R Svensson: Kallt.
Bruksslitage.
Bruksslitage.