319198. TAKKRONA, metall, glas, 1900-talets andra hälft.
Takkrona med 6 ljusarmar, behängd med droppformade ljusblå glashängen, ljusblå ljusmanschetter samt glaspärlor.
Höjd 76 cm.
Lampans höjd 55 cm.
Diameter 50 cm.
El ej funktionstetstad.
Ljusmanschett med nagg, spricka.
Lampskärmar med skador.
Höjd 76 cm.
Lampans höjd 55 cm.
Diameter 50 cm.
El ej funktionstetstad.
Lampskärmar med skador.