318507. HÄNGSKÅP, allmoge, daterat 1796.
Med dörr och två hyllplan invändigt.
Märkt Ano 1796.
Längd 41 cm.
Bredd 24 cm.
Höjd 48 cm.
Bruksslitage, fläckar, senare bemålat, sprickor/skador, troligen någon form av skumgummirester på baksida.
Nycklar saknas.