JAN "KNIV JOCKE" OLSSON. Kniv, signerad "Jocke". 1900-tal.

318440. JAN "KNIV JOCKE" OLSSON. Kniv, signerad "Jocke". 1900-tal.

Skaft av mauserbjörk, damaskblad av Kent Andersson, signerad KAsåå, Åre, bladlängd 66 mm. Slida i läder med dekor av 18k guld och silver. Totallängd 202 mm.

Jan "Kniv Jocke" Olsson, från Sörböle i Sundsvall, är en samtida legendar när det gäller knivmakeri. Han har vunnit otaliga tävlingar, bl.a. Nordiska mästerkapen för knivmakare tretton gånger.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 7 976