SLAGLÅSBÖSSA, isärtagbar, Mellaneuropa, 1800-tal.

3181822. SLAGLÅSBÖSSA, isärtagbar, Mellaneuropa, 1800-tal.

Slaglåsbössa, isärtagbar i tre delar, medelst delning i kolvhals och pipa. Kolv i valnöt, varbygel i trä. Slätborrad pipa.
Kolv förlängd. Längd ca 125 cm ihopsatt.

Slitage, lagningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, lagningar.

Antal besök: 750