317660. TAKKRONA, mässing, prismor, rokokostil, 1900-talets andra hälft.
Takkrona behängd med olikslipade prismor. Mittdel med obelisk.
7 ljuspunkter.
Höjd 68 cm.
Lampans höjd 58 cm.
Diameter ca 44 cm.
El ej funktionstestad.
Flera prismor saknas.
Bruksskick.