JULFÖREMÅL, 26 st, tidningar, böcker, prydnader, 1900-talet.

3171916. JULFÖREMÅL, 26 st, tidningar, böcker, prydnader, 1900-talet.

9 exemplar av Julstämning, varav 8 är gravyrupplagor. Många av konstbilagorna saknas dock:
1942.
1943.
1700-talsnummer, 1944.
80-talsnummer, 1945.
Parisnummer, 1946.
Nils Dardellnummer, 1956.
Oskar Bergman-nummer, 1957.
50-årsminnet av Ivar Arosenius, 1958.
75 år, 1981.

1 exemplar av Julkvällen, 1946.

1 exemplar of Nordiskt Idrottslif, Julnummer 1915.

2 böcker: "God Jul. Svenska jultraditioner på helgkort från förr" samt "Jultomten. Ur skolbarnens gamla jultidning."

1 tavla av trä, ca 13,5x42,5 cm.
1 väggbonad av plast, ca 19x54 cm.
1 vas, keramik, ca 10 cm hög.
1 kruka, ca 23,5x13,5x18 cm.
9 ljusstakar, ca 2 - 10 cm höga.

Varierande grader av slitage på jultidningarna. Julkvällens inlaga är bruntonad. Fläckar och namning förekommer på skyddsomslag. Omslagen har delvis lossnat från inlagorna i 1942, 1944, 1946 och 1957 års upplagor av Julstämning.

Pärmen på "Jultomten" har stötta hörn men är annars i fint skick. Den andra boken har märken på pärmens framsida då någon har använt den som underlägg för att skriva, annars är den i bruksskick bortsett från en repa på pärmens baksida.

Julprydnaderna har varierande grader av bruksslitage. Färgskav och nagg/avslag förekommer, liksom stearinrester på ljusstakarna. En ljusstake har brännmärken på ljuskoppen.

Gör en kostnadsfri värdering!

1942.
1943.
1700-talsnummer, 1944.
80-talsnummer, 1945.
Parisnummer, 1946.
Nils Dardellnummer, 1956.
Oskar Bergman-nummer, 1957.
75 år, 1981.

1 vas, keramik, ca 10 cm hög.
1 kruka, ca 23,5x13,5x18 cm.

Antal besök: 377