Stor samling diverse.
Proveniens: Arne Häggqvist.
Under 1990-talet och in på 2000-talet ställdes slipssamlingen ut på Lennart Karlssons restaurang Baldakinen i Stockholm.
Bild på slipsbibeln Kravatten som lust och last: slipsens historia och psykologi, ingår ej i utropet.
Stor samling diverse.
Proveniens: Arne Häggqvist.