317166. SERVISDELAR, 23 delar, fältspatsporslin, "Blå Eld", Hertha Bengtson, Rörstrand. 1950-tal.
12 st assietter, diameter 19 cm.
3 st skålar, höjd 6,5 - 8 cm.
1 st gräddkanna, höjd 11 cm.
7 st uppläggningsfat 9,5 - 40,2 cm.
Smärre bruksslitage, någon repa. Serveringsskål, längd 25,2, med kantlagning medföljer.