DIVERSE PORSLIN, 4 delar, Kina, 1900-tal.

317124. DIVERSE PORSLIN, 4 delar, Kina, 1900-tal.

En polykrom vas med dekor av fåglar samt blomster, höjd ca 30 cm.
En blåvit vas med dekor av figurscen/landskap, höjd 32,5 cm.
En polykrom bojan med dekor av figurscen, höjd 7,5 cm.
En kanton-kruka med hål i botten (okänd funktion), dekor av figurscen samt fåglar, höjd ca 5 cm.

Bruksslitage, smärre glasyrnagg/glasyrsläpp förekommer, blåvit vas med smärre sprickor på mynning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 955