317099. SKRIN/KISTA, på benställning, 1800-tal.
Invändig daterin 1845.
Längd 43,5 bredd 31 total höjd inkl ställning ca 60 cm.
Slitage, färgbortfall, renoverad, kompletterad, senare inredning, maskstungen, senare benställning. Nyckel senare men fungerar.
Nyckel/nycklar finns.