BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO. EFTER. Santa Rosa de Lima.
3165888. BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO. EFTER. Santa Rosa de Lima.
Olja på duk
Kopiera med variationer av originalet bevarat före 2015 i en privat samling i Madrid. Referensbibliografi: Enrique Valdivieso, ”Murillo: catalog raisonné de”, Madrid, 2010, s. 199, nr 304.
125,5x98 cm.
Skador, fläckar och tårar. Canvas vikad på baksidan. Gammal restaurering och efterbehandling. Åldrad lack. Stomme i förgyllt trä, med gallerier av xylofager och defekter.
Olja på duk
125,5x98 cm.