316243. GLASSERVIS, 17 delar, Art Deco, Ringberg & Gustafsson, Kosta, 1920/30-tal.
Slipad dekor, klar glasmassa med svarta detaljer.
11 st ölglas, höjd 13,5 cm.
5 st likörglas, höjd 7,8 cm.
1 st karaff, höjd 22,5 cm.
1 st gräddkanna, höjd 6,8 cm.
Bruksslitage.