INGE SCHIÖLER. Krita på papper, signerad.

3156159. INGE SCHIÖLER. Krita på papper, signerad.

Landskapsmotiv.
Bildmått 15 x 11 cm.

Inge Schiöler föddes i Strömstad vilket även var platsen dit han återvände senare i livet varpå många motiv är därifrån. Han studerade på Valand åren 1926-1928 och hade sin första separatutställning på Svensk-franska konstgalleriet i Stockholm 1932. Han drabbades av psykisk ohälsa och vårdades i närmare 30 år på St. Jörgens sjukhus. Han målade i perioder under denna tid och när han skrevs ut på 60-talet har koloriten skruvats upp och vi ser starka färgen som rör sig i snabba penseldrag på duken.
Teckningar på toalettpapper var det Schiöler målade när han började tillfriskna från sin psykiska sjukdom på 40-talet.

Ej examinerad ur ram.

Inge Schiöler (1908–1971)

Tema

Göteborgsmåleri

Gör en kostnadsfri värdering!

Landskapsmotiv.
Bildmått 15 x 11 cm.

Ej examinerad ur ram.

Inge Schiöler (1908–1971)

Tema

Göteborgsmåleri

Antal besök: 884