Motiv med hustak.
Bildmått 48 x 36
Karin Parrow (född Taube) var yngsta systern i en skara av 12 där Evert och Märta Taube är andra konstnärliga familjemedlemmar. Parrow studerade för Bjurström samt i Paris under 20-talets andra hälft. Vi ser både ett pastost måleri samtidigt som färgen är tunt pålagd i andra verk. Det finns ofta en lysande kulör som står i kontrast till dova eller ljusa klanger i motivet. På senare tid har Parrow allt oftare inkluderats i centralgruppen av göteborgskolorister.
Sedvanligt ytslitage.
Motiv med hustak.
Bildmått 48 x 36
Sedvanligt ytslitage.