Etsning på papper, signerad Herzog med bly till höger, numrerad *XX/XXV* till vänster och markerad i mitten *Vanitas - Stilleben*, Walter Herzog (* 20.9.1936 i Dresden) är en tysk tecknare och etsare, han avslutade en lärlingsutbildning som en förutsättning för tekniska skolstudier 1953/56 i Görlitz, under vilken tid han gick ritkurser hos skulptören Etha Richter, studerade sedan arkitektur på TH Dresden, kombinerat med måleri och grafik hos Georg Nerlich, 1960/62 arbetade Herzog som arkitekt i Dresden samtidigt Upptagen av informell målning, från 1963 bodde han som arkitekt i Berlin, där han arbetade på byggnader i centrum ( inklusive omvandling av tv-tornets fot med vattendrag), källinternet, stilleben i liggande format, skildring av det förflutna och passering av en skalle bredvid en kalyx med en vissnande gren, tryckbädd ca. 17,5 x 14,5 cm, ark ca. 20,5 x 26 cm.
Mycket välbevarad.
Mycket välbevarad.