TALLRIK, porslin, Kina, Kangxi (1662–1722), dekor av figurscen i trädgårdslandskap och brätte med havsvågor och virvelvindar samt prunus i blåvit underglasyr, märke av Jiajing.

3153672. TALLRIK, porslin, Kina, Kangxi (1662–1722), dekor av figurscen i trädgårdslandskap och brätte med havsvågor och virvelvindar samt prunus i blåvit underglasyr, märke av Jiajing.

Diameter: 21 cm.

Slitage, kantskador/nagg, hårfina sprickor.

Tema

Arts of Asia

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter: 21 cm.

Tema

Arts of Asia

Antal besök: 532