314545. SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, 18- & 1900-tal.
Gräddkanna av Carl Otto Nyman (-1840-1873) Köping 1861.
Sockerskål Petersson Bollnäs (SPn) 1959.
Gräddkannans höjd 10,5, sockerskålens längd 14 cm
Total vikt ca 250 g.
Bruksslitage, sockerskål med bottengravyr.