SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, 18- & 1900-tal.

314545. SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, 18- & 1900-tal.

Gräddkanna av Carl Otto Nyman (-1840-1873) Köping 1861.
Sockerskål Petersson Bollnäs (SPn) 1959.

Gräddkannans höjd 10,5, sockerskålens längd 14 cm
Total vikt ca 250 g.

Bruksslitage, sockerskål med bottengravyr.

Gör en kostnadsfri värdering!

Total vikt ca 250 g.

Antal besök: 1 352