GITARR, Gibson Les Paul Gold Top 1955.

3145331. GITARR, Gibson Les Paul Gold Top 1955.

Märkt 5 9904. Två P90 Single Coil mikrofoner, greppbräda jakaranda. Kropp mahogny,
Längd 98,5 cm. vikt ca 3,7 kg. Lifton väska medföljer.

Proveniens : Enligt uppgift inköpt före 1968 Hagströms Musik i Skellefteå sedan samma ägare.

Du kan lyssna hur gitarren låter här:

Videon är inspelad på Nevo Studios i Sundsvall och gitarrist är Tomas Engberg.

Gibson är vid sidan av Fender den största tillverkaren av elgitarrer. Företaget startades så tidigt som 1902 och sålde till en början mestadels mandoliner. Men under 1930-talet började gitarrer säljas i större skala. År 1942 lanserades Gibson J-45, vilket skulle bli dess bäst säljande akustiska modell.

Framgångsrika och innovativa modeller skulle snart bli ett signum och redan på 1930-talet blev ES-150 en av de allra första akustiska gitarrerna med elektronik. Den första riktiga elgitarrmodellen var ES-175 och det skulle dröja till 1952 innan tillverkaren släppte en elgitarr med solid kropp - Gibson Les Paul.

Gibson Les Paul har genom åren skaffat sig högsta status. Det är ingredienserna fett ljud, tilltalande design och vass attitydkänsla som har framverkat en speciell aura. Kombinationen Les Paul och en Marshall-förstärkare är för vissa den magiska formeln för ett episkt rocksound.

Modellen skapades i början av 1950-talet i samarbete med gitarristen Les Paul. Gitarren gjordes i en helt solid kropp, vilket var en nyhet vid denna tid.

Det har sedan dess utkommit flera utgåvor av Gibson Les Paul. Den första versionen kallades Goldtop och vi på Stadsauktion Sundsvall är otroligt glada att vi fått förtroendet att sälja denna unika gitarr på auktion via Auctionet.com

CITES-intyg medföljer. Exporttillstånd krävs för export utanför EU.

Åldersrelaterat bruksslitage, repor, märken. Krackeleringar förekommer. Switch tip saknas. En pot utbytt. Kablar delvist utbytta. Originalband.

Tema

Gibson Les Paul Gold Top 1955

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Gibson Les Paul Gold Top 1955

Antal besök: 11 320