KAFFE- / TESERVIS, 4 delar, 925 sterling silver, Art Deco, William Spratling / Conquistador, Mexico. 1940/50-tal. Totalvikt 1585 gram.

314441. KAFFE- / TESERVIS, 4 delar, 925 sterling silver, Art Deco, William Spratling / Conquistador, Mexico. 1940/50-tal. Totalvikt 1585 gram.

Korpusarbeten i oktagonala former, lockknoppar i form av blomster. Stämplade.
Kaffekanna, höjd 22 cm, längd ca 18 cm.
Tekanna, höjd ca 16 cm, längd 17,5 cm.
Sockerskål, höjd 10 cm, diameter ca 10,5 cm, längd ca 18 cm.
Gräddkanna, höjd 6 cm, längd 13 cm.

Bruksslitage, något skev i lockets stängning på tekannan samt sockerskålen. Smärre enstaka bucklor på kannorna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 355