SOFFGRUPP, 2 delar, DUX, Bra Bohag, samt soffbord, 1950/60-tal.
313937. SOFFGRUPP, 2 delar, DUX, Bra Bohag, samt soffbord, 1950/60-tal.
Soffgrupp Ljungs Industrier AB Malmö. Lösa vändbara rygg-och sittdynor.
Fåtölj rygghöjd 77 cm, soffa längd 197 cm.
Mått soffbord 127,5 x 74 cm, höjd 50 cm.
Bordet omärkt.
Omfattande slitage på både rygg-och sittdynor; tyget sprucket, fläckigt och torkad stoppning läcker ut.
Soffbordet har repor och slitage samt ett defekt "stag" undertill.
Bordet omärkt.