313875. MATBORD utfört i valnöt, 3 delar, 1900-talets andra hälft.
Runt matbord med två illäggsskivor, diameter 117 cm, höjd 76,5 cm, längd med bägge skivor 217 cm, bredd 117 cm,
höjd 76,5 cm.
Bordet med några repor i skivan och blekt, iläggsskivor med repor och vita skrapmärken.