VINKANNA / KRUS, keramik, Montopoli Arno, Italien. 1900-talets första hälft.

313863. VINKANNA / KRUS, keramik, Montopoli Arno, Italien. 1900-talets första hälft.

Rik dekor i sgraffito samt måleri. Ena sidan med porträtt av Bartolommeo Colleoni samt drake på motsatta sidan. Handtag i form av en leopard.
Höjd 35,5 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 35,5 cm.

Bruksslitage.

Antal besök: 2 209