SERVISDELAR, stengods, 29 delar, "Coq", Stig Lindberg, Gustavsberg. 1900-tal.

313760. SERVISDELAR, stengods, 29 delar, "Coq", Stig Lindberg, Gustavsberg. 1900-tal.

10 st tallrikar, diameter 27,3 cm.
15 st assietter, assietter 19,5 cm.
3 st karotter, diameter 17 - 18 cm.
3 st kaffekoppar, höjd 6,7 cm.
8 st kaffefat, diameter 15 cm.

Bruksslitage, tillverkningsdefekt i glasyren på ena karotten. Olika färgnyans i glasyren.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 845