KAJ FRANCK. LJUSSTAKE, signerad K. Franck Finland Nuutajärvi 1960-tal.
313654. KAJ FRANCK. LJUSSTAKE, signerad K. Franck Finland Nuutajärvi 1960-tal.
Konstnärsdesign från 60-talet, daterad (19) 64.
Den handblåsta ljusstaken gjord av safirblått glas har en massiv, rund och sfärisk bas, den cylindriska axeln delas centralt av en skivnod, över vilken stiger den cylindriska behållaren för te-ljuset eller vaxljuset. Höjd 17 cm.