313421. KISTA, allmoge, daterad 1878.
Välvt lock. Dolda fack både i lock samt på vänster sida.
Längd 79 bredd 42 höjd 52,5 cm.
Slitage, färgbortfall, senare bemålning, sprickor, del av smide saknas. Senare beslag. Renoverad, kompletterad.
Nycklar saknas.