MAT- och KAFFESERVIS, 85 delar, porslin, Hackefors.

313359. MAT- och KAFFESERVIS, 85 delar, porslin, Hackefors.

Vitt gods, med reliefdekor samt gulddekor.
12 djupa tallrikar, diam 21 cm.
11 förrättstallrikar diam 21 cm.
13 mattallrikar, diam 25 cm.
4 uppläggningsfat längd 22-38 cm.
Såskål.
2 skålar.
Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna.
24 assietter, diam 17 cm.
11 kaffekoppar med fat + 4 extra fat.

Visst slitage, någon enstaka mindre nagg förekommer.

Gör en kostnadsfri värdering!

13 mattallrikar, diam 25 cm.
Såskål.
2 skålar.
24 assietter, diam 17 cm.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 2 192