VIOLIN / FIOL, 1800/1900-tal.

VIOLIN / FIOL, 1800/1900-tal.
3132576. VIOLIN / FIOL, 1800/1900-tal.

Kommer i svartmålat fodral av trä med stråke.
Står att läsa inuti instrumentet:
"AUG. WAIDELE
MUSIKINSTRUMENTAFFÄR
REPARERAD GÖTEBORG anno 1915".
Står att läsa på stallet: "TOURTE"
Signatur baksida: "A.W.O."
Längd, instrument: ca 60cm
Längd, fodral: ca 78cm.

Bruksskick, sprickbildningar, se bilder
En sträng saknas.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

"AUG. WAIDELE
MUSIKINSTRUMENTAFFÄR
Signatur baksida: "A.W.O."
Längd, instrument: ca 60cm
Längd, fodral: ca 78cm.

En sträng saknas.

Nycklar saknas.

Antal besök: 1 540