ANDREAS GÖRZEN. Målning/Popkonst, 'Albert Einstein 3', 2018, Tyskland.

3131918. ANDREAS GÖRZEN. Målning/Popkonst, 'Albert Einstein 3', 2018, Tyskland.

Andreas Görzen (f. 1986), målning, 'Albert Einstein 3', 2018, Tyskland, akryl och LED-färg på duk. Skildring av Albert Einstein i polykrom, delvis målad med svart ljusfärg, monogram längst ner till höger och signerad, daterad, titeln och numrerad '3780' på baksidan, med certifikat, 120x150cm (124x154cm).

Certifikatet är personligen signerat och daterat av konstnären vid köpet.
Andreas Görzen målar uteslutande med akrylfärger på dukar. Dessutom använder han olika material som fjädrar, Swarovski-stenar, masker eller LED-färger för några av sina verk. Hans verk är avsedda att bidra till att göra världen mer färgstark och glad. Han vill också återuppliva människors känslor med sin konst.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 716