Art Nouveau, formblåst glas med emaljdekor med påvärmda cabochoner och martellering samt förgyllning, signerad "Cristallerie 2 d'Émile Gallé à Nancy", "Modèle et Décore déposes", 1800-talets slut, höjd 14,5 cm.
Lätt hanteringsslitage.
Lätt hanteringsslitage.