3126695. Diverse kollektion, silver, metall (33).
En samling bestående av:
ett bältesspänne av ryskt silver, 84 zolotniki, vikt: 40g
ett guldpläterat silverhalsband, vikt: 71,5 g
silverhalsband med markasiter, vikt: 36.6g
en champagnekvast och en antik silvertandpetare, vikt: 10.8g
armband, fyra hängen, fyra miniatyrfigurer, medaljongtändare stämplad med 'KW' och två silvervinthundar placerade på en agatskiva, vikt: 271.99g
en miniatyrglasflaska med guldfäste i jugendstil, dekorerad med fåglar och kedja, vikt: 44,04g
Figurer föreställande en gris och en Boston terrier, mått: H.2,8-8,9 cm, L.4,4-8 cm, W.2,2-4,5 cm
samt olika metallföremål, inklusive två lorgnoner/stamglas, en Solingen jaktkniv med hjortlopp, en dolk med dekorerat trähandtag och en plånbo/handväska med pärlemorskant, mått: H.0.5-2.5cm, L.3-12.5cm, W.1.5-6.4cm
Legering testad i båda fallen. (33).
Åldersanpassade tecken på användning och gnidning samt tecken på slitage, partiella repor och tecken på oxidation, partiella fläckar i porslin på undersidan, sprickor i lädret.