312557. BORDSUR i form av borg, ek, Junghans, 1900-talets första hälft.
Urhus i ek med skuren dekor samt dekorelement i mässing.
Ur märkt J. Diameter 7,5 cm.
Höjd 29,5 cm.
Längd 19 cm.
Djup 11,5 cm.
Bruksskick.
Ur ej funktionstestad.
Spricka.
Urtavla gulnad.
Nyckel saknas.