SCHACKBORD / SPELBORD, 1950/60-tal.

3124569. SCHACKBORD / SPELBORD, 1950/60-tal.

Skiva av teak. Fyra svartlackade ben med mässingskodda fötter. Schakbräde i skiva. Två utdragbara lådor i sargen. 50 x50, höjd 53 cm, 2 utfällbara klaffar a 20 cm.
Schackpjäser (En vit saknas) medföljer.

Slitage, renoverat, fläckar. Några av de svarta pjäserna trasiga.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 011