VERTIKO UM 1910. Klassiska möbler, utan fastsättning. Valnöt med ekapplikation.
312350. VERTIKO UM 1910. Klassiska möbler, utan fastsättning. Valnöt med ekapplikation.
Vertiko eller ”halvskåp” från 1900-talets början. Interiör med tre hyllor, remsorna införlivas yngre. I den övre tredjedelen av dörren, en tredelad fasad glasinsats. Mått ca. B 100 x H 135 x D 50 cm.
Partiella ojämnheter i färg på grund av sol, spänningssprickor på grund av temperaturen på plattan och på sidan. Små repor.