IKON, Gudsmoder, Ryssland ca 1680-tal.

312274. IKON, Gudsmoder, Ryssland ca 1680-tal.

Guds moder Pokrov.
Ikonen berättar om 2 historier. 1. Historien om Andrej Larisa nar och 2. historien om St Roman som sjunger i Sofia kyrkan
31x24 cm
Proveniens: äldre dansk samling.

Skador, lagningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Guds moder Pokrov.
31x24 cm

Skador, lagningar.

Antal besök: 1 421