VICTOR H. W. QVISTORFF (1883-1953). måleri, fartyg på kajen, olja på kartong, daterad 1935.
312237. VICTOR H. W. QVISTORFF (1883-1953). måleri, fartyg på kajen, olja på kartong, daterad 1935.
Signerad och daterad nedre vänster. Dansk marinmålare och marinporträttare. Utställningar under hans livstid i New York, Paris och London. Han är nu representerad i europeiska och utländska samlingar, och verk av honom ägs av den norska kungafamiljen, bland andra.
Mått: 24.2x31.6 cm/18x25.4 cm.