VICTOR H. W. QVISTORFF (1883-1953). måleri, fartyg på kajen, olja på kartong, daterad 1933.
312236. VICTOR H. W. QVISTORFF (1883-1953). måleri, fartyg på kajen, olja på kartong, daterad 1933.
Signerad och daterad nedre högra. Dansk marinmålare och marinporträttare. Utställningar under hans livstid i New York, Paris och London. Han är nu representerad i europeiska och utländska samlingar, och verk av honom ägs av den norska kungafamiljen, bland andra.
Mått: 31,7 x 41 cm/23 x 32.5 cm.