VICTOR H. W. QVISTORFF (1883-1953). måleri, fartyg på kajen, olja på kartong, daterad 1933.

312236. VICTOR H. W. QVISTORFF (1883-1953). måleri, fartyg på kajen, olja på kartong, daterad 1933.

Signerad och daterad nedre högra. Dansk marinmålare och marinporträttare. Utställningar under hans livstid i New York, Paris och London. Han är nu representerad i europeiska och utländska samlingar, och verk av honom ägs av den norska kungafamiljen, bland andra.
Mått: 31,7 x 41 cm/23 x 32.5 cm.

Bra skick, se foton.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bra skick, se foton.

Kolb Auktionen Ulm
Adress

Fischergasse 38
89073 Ulm
Tyskland

Placering
Lager Neu-Ulm
Antal besök: 998