Urverk signerad samt daterad Eric Erin 1763. Fodral daterad 1839. Lod samt pendel finns.
Bruksslitage, fläckar, skador, sprickor, senare bemålad, lås till dörr borttaget (medföljer).
Nyckel/nycklar finns.