KJOLSÄCK / LOMMA, broderad ull och mässing, till folkdräkt, Delsbo socken i Hälsingland, 1947.

311960. KJOLSÄCK / LOMMA, broderad ull och mässing, till folkdräkt, Delsbo socken i Hälsingland, 1947.

Modell med låsbar bygel. Framstycke av svart ylletyg med applikation av rött kläde, fastsydd med tenntrådsbroderi. Kantat med sämskskinn. Baksida av sämskskinn. Bygel med snäpplås, gjuten och graverad dekoration. Hake med pålödd krona samt gångjärnsmekanism. 28,5 x 19 cm.

Bruksslitage, lagning på dekoren, partier med bortnött tenntråd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 872