FERDINAND FLOR (1793-1881). Porträtt av en flicka med bumes i en hatt.
3112446. FERDINAND FLOR (1793-1881). Porträtt av en flicka med bumes i en hatt.
Ferdinand Flor (1793-1881), porträtt av en flicka med blommor i hatten, olja på duk, dubblerad, 1848, signerad och daterad, ca. 33 x 26,5 cm, med ram ca. 46 x 39,5 cm.
Fördubblats. Enstaka små nötningar med förlust av färg i marginalerna. Delvis retuscherad. Ram med lätt maskskada.