LISA LARSON. "Samhällsdebatten", skulptur, stengods, Gustavsberg 1969-71.
311207. LISA LARSON. "Samhällsdebatten", skulptur, stengods, Gustavsberg 1969-71.
Stengods, målad och cromotryckt dekor. Stämplad LISA L GUSTAVSBERG.
Höjd 39 cm.
Modellen formgiven år 1968 och finns i två storlekar, denna, den större, gjordes i en liten produktion under ett fåtal år, 1969-71.
Skador på armar huvud. ( Lagad på 3 ställen).
Slitage på dekoren, spricka kring ett ben.
Höjd 39 cm.