TELLUSKRUKOR, 3 st, Bo Fajans, 1900-talet första hälft.

310085. TELLUSKRUKOR, 3 st, Bo Fajans, 1900-talet första hälft.

Kruka, Tellus 6, höjd 12,5 cm, medföljande originalfat märkt Bo 6.
Kruka märkt Bo 8, höjd 15 cm.
Kruka, otydligt märkt, höjd 17 cm.

Bruksslitage, smuts, kalkavlagringar, fat 6 med flertal glasyrsläpp, kruka 8 med glasyrnagg samt spricka, sista kruka med glasyrsläpp samt flera sprickor, varav en stor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kruka märkt Bo 8, höjd 15 cm.

Antal besök: 2 437